Przygotowanie do jazdy
– krok po kroku

Prowadzenie auta to trudna sztuka, której trzeba się nauczyć. Nie wszyscy początkujący kierowcy wiedzą, jak właściwie i bezpiecznie przygotować się do jazdy tak, aby poczuć się komfortowo i bezpiecznie. Z poniższego poradnika poznasz kilka wartościowych porad jak się odpowiednio przygotować do jazdy krok po kroku.

Dlaczego dobre przygotowanie do jazdy jest ważne?

Przygotowanie się do jazdy krok po kroku pomoże Ci zapewnić bezpieczeństwo. Źle zapięte pasy, nieprawidłowo wyregulowany fotel już na samym na początku są zwiastunem poważnych problemów. Zbyt nisko ustawiona kierownica będzie zasłaniać kontrolki informujące o potencjalnej awarii, a niewyregulowane lusterko może spowodować, że nie zauważysz innego pojazdu i doprowadzisz do kolizji.

Przygotowanie do jazdy krok po kroku jako część egzaminu na prawo jazdy

Aby bezpiecznie przygotować się do jazdy krok po kroku, najlepiej poznać kilka podstawowych zasad. Jeśli jesteś jedynym kierowcą swojego samochodu, polecane przez nas czynności możesz wykonać tylko raz! Pamiętaj, aby niepotrzebnie się nie stresować i podejść do tego z optymizmem. W końcu jazda autem powinna dawać przyjemność i poczucie wolności. Przygotowanie się do jazdy krok po kroku jest również ważną częścią egzaminu praktycznego.

Sprawdź również inne artykuły o zadaniach egzaminacyjnych:

 

Zapraszamy również do zapoznania się z artykułem poruszającym: Najczęstsze błędy na egzaminie praktycznym na prawo jazdy

Przygotowanie do jazdy krok po kroku

Jak prawidłowo przygotować się do jazdy krok po kroku?

  1. Przede wszystkim, jeśli jesteś początkującym kierowcą, zadbaj o odpowiednie ubranie. Sweter i spodnie nie powinny być zbyt luźne, ponieważ pas bezpieczeństwa nie będzie właściwie przylegał do Twojego ciała. Obuwie powinny być wygodne, a kobietom polecamy zrezygnować z wysokich szpilek. Wszystko po to, odpowiednio wyczuwać pedały zwiększania prędkości oraz jej hamowania.

 

  1. Wyreguluj fotel. Najlepiej skupić się na wysokości siedzenia. Prawidłowe ustawienie powinno sprawić, że będziesz widział cały obszar, który znajduje się za przednią szybą i nie musiał przechylać przy tym głowy na boki. Dodatkowo Twoja głowa nie może dotykać dachu. Powinna znajdować się od 8 do 10 cm niżej.

 

  1. Oceń, czy fotel znajduje się we właściwej odległości od kierownicy i sprzęgła. W prawidłowej pozycji noga w kolanie powinna być lekko ugięta, nie może uciskać fotela. Oparcie możesz ustawić, kładąc wyprostowane dłonie nadgarstkami do góry na kierownicy. Plecy powinny płasko przylegać do oparcia. Ta metoda jest bardzo pomocna podczas wypadku samochodowego – mniejsze ryzyko uszkodzenia kręgosłupa.

 

  1. Kierownica nie powinna zasłaniać liczników i kontrolek. Polecana odległość, jaka powinna oddzielić środek kierownicy od klatki piersiowej to ok. 25-40 cm. W takim ułożeniu podczas wypadku uruchomi się poduszka powietrzna i zapewni ochronę podczas zderzenia.

 

  1. W przypadku ustawiania zagłówka zadbaj o to, aby jego górna połowa dotykała Twojej potylicy. Nieprawidłowe ułożenie podczas wypadku spowoduje przerwanie rdzenia kręgowego.

 

  1. Lusterko wsteczne powinieneś ustawić tak, aby było w nim widać całą tylną szybę. Lusterka boczne muszą prezentować całą linię horyzontu widoczną na samym środku obszaru jazdy. Uwaga! Jeśli w lusterkach widać cały bok samochodu należy szybko zmienić ich ustawienie, aby poszerzyć Twoje pole widzenia znajdujące się za pojazdem.

 

  1. Prawidłowo zapięte pasy powinny przylegać do Twojego ciała, przechodzić przez jego środek i nie być wykręcone. Pamiętaj, że tylko prawidłowo zapięty pas zapewni Ci bezpieczeństwo podczas wypadku.

Jakich błędów unikać podczas przygotowania do jazdy?

Czy przygotowanie się do jazdy krok po roku jest trudne? Nie, pod warunkiem, że będziesz unikał najczęściej popełnianych błędów przez kierowców:

  • przed każdym rozpoczęciem jazdy zawsze zapinaj pasy i dopilnuj, aby zrobiła to osoba siedząca obok Ciebie. Pamiętaj, że za jazdę samochodem bez zapiętych pasów odpowiada przede wszystkim osoba, która nie dopełniła tego obowiązku, czyli Ty,
  • nigdy nie odbieraj telefonu podczas jazdy samochodem. Nie tylko jest to zakazane prawnie, ale naraża Cię i innych uczestników ruchu na niebezpieczeństwo,
  • jeżeli planujesz wycieczkę z dzieckiem do 12 lat, które nie przekracza 150 cm wzrostu, to masz obowiązek przewożenia go w specjalnym foteliku. Dodatkowo urządzenie musi być dobrane do wagi i wzrostu dziecka oraz kompatybilne technicznie z Twoim samochodem,
  • nigdy nie kieruj samochodem pod wpływem alkoholu. Takie zachowanie jest zagrożone karą grzywny, aresztu, a przede wszystkim narażeniem Twojego życia i zdrowia na niebezpieczeństwo wypadku oraz utraty prawa jazdy,
  • jeżeli masz problemy z koncentracją, unikaj czynników rozpraszających np. zbyt głośnego słuchania muzyki, aby nie stanowić zagrożenia w ruchu drogowym.

 

Przygotowanie do jazdy krok po kroku jest dużo prostsze, niż myślisz!

Prawo jazdy w OSK L-MOT, czyli przygotowanie do jazdy krok po kroku

Przygotowanie się do jazdy krok po kroku będzie jeszcze łatwiejsze z ośrodkiem OSK L-MOT. Założycielami szkoły są wyspecjalizowani egzaminatorzy, którzy cały czas dbają o poszerzanie swojej wiedzy. Po ukończeniu kursu uzyskasz potrzebną wiedzę ułatwiającą zdanie egzaminu teoretycznego i praktycznego, a następnie otrzymanie uprawnień do jazdy samochodem kategorii B.

Przygotowanie do jazdy krok po kroku może odbywać się również następujących wariantach:

  • wariant PREMIUM zawiera między innymi: 5 dodatkowych jazd przed egzaminem państwowym, egzamin próbny z egzaminatorem,
  • wariant VIP zapewnia 9 dodatkowych godzin jazd oraz pozwala na uczestnictwo w egzaminie instruktora, a także egzamin na pojeździe szkoleniowym.