Stres na egzaminie na prawo jazdy
– Jak poradzić sobie ze stresem przed egzaminem na prawo jazdy?

Obawiasz się egzaminu na prawo jazdy? Należysz do osób, które mówią, że “przez stres nie mogę zdać egzaminu na prawo jazdy”? Z tego artykułu dowiesz się, jak opanować stres na egzaminie praktycznym!

Stres jest jednym z głównych powodów, przez które kursanci oblewają egzaminy na prawo jazdy. Dlaczego tak się dzieje? Stres podczas egzaminu na prawo jazdy jest niczym innym, jak reakcją naszego organizmu, która ma na celu pobudzić nasz mózg do działania. Uczucie, jakie wówczas nam towarzyszy pojawia się, gdy nasz mózg wytwarza duże pokłady adrenaliny i kortyzolu. W tej chwili może pojawiać się paraliż, a nawet strach przed egzaminem. Jak poradzić sobie ze stresem przed egzaminem na prawo jazdy?

Stres na egzaminie na prawo jazdy

Niezależnie od tego, czy podchodzimy do sprawdzianu w szkole, egzaminu na studiach lub egzaminu na prawo jazdy stres z pewnością nie ułatwia nam zadania. O ile w szkole może on powodować niezdanie egzaminu i konieczność podchodzenia do niego ponownie, o tyle stres podczas egzaminu na prawo jazdy stanowi nawet zagrożenie dla nas i dla innych uczestników ruchu drogowego.

Co zrobić, gdy przez stres nie mogę zdać egzaminu na prawo jazdy?

Przygotowując się do końcowego egzaminu, warto pamiętać, że stres można ujarzmić! Stres na egzaminie na prawo jazdy może być spowodowany obecnością osoby obcej obok i świadomość, że ktoś poddaje nas ocenie. Jeżeli nie udało Ci się zdać egzaminu po raz kolejny, warto skorzystać z oferty jazd doszkalających w OSK L-MOT. Dzięki nim nauczysz się, jak odnaleźć się w sytuacji, kiedy ktoś nas ocenia oraz poprawiasz swoje umiejętności dzięki wsparciu instruktora z doświadczeniem egzaminatorskim. 

W OSK L-MOT takie jazdy prowadzi kierownik ośrodka – były egzaminator. Na lekcjach dowiesz się przede wszystkim, na co egzaminator zwraca uwagę, oceniając umiejętności. To bardzo ważne, ponieważ wiedza na ten temat wśród osób podchodzących do egzaminu jest znikoma. W efekcie skupiają się na rzeczach, które z punktu widzenia egzaminatora nie mają znaczenia, a pomijają te bardzo istotne.

W OSK L-MOT zdradzamy, co tak naprawdę jest ważne podczas egzaminu na prawo jazdy.

Jak poradzić sobie ze stresem przed egzaminem na prawo jazdy?

Przygotowanie i doświadczenie to jedna z form radzenia sobie ze stresem przed egzaminem na prawo jazdy. Sposobów jest jednak zdecydowanie więcej. Jak poradzić sobie ze stresem przed egzaminem na prawo jazdy? W szkole jazdy L-MOT wiemy doskonale, że stres może być wywołany m.in. przez spotkanie z egzaminatorem, który oceniał będzie nas podczas naszego egzaminu. Bazując na wiedzy byłych egzaminatorów pracujących w naszym OSK, prowadzimy cykl wykładów, podczas których opowiadamy, jak naprawdę wygląda egzamin, obalamy mity, dementujemy plotki, które tylko potęgują stres wśród kursantów. Po naszych wykładach dowiesz się, czego spodziewać się na egzaminie.

Jak jeszcze można poradzić sobie ze stresem przed egzaminem na prawo jazdy? Kolejną z możliwości opanowania stresu podczas egzaminu na prawo jazdy są zajęcia z psychologiem. Stanowią one doskonałe przygotowanie do tego, co czeka na kursanta na egzaminie w WORD. Psycholog postara się znaleźć źródło stresu i pomoże go opanować poprzez prowadzenie zajęć nie tylko w formie wykładu, ale również ćwiczeń.

Jak opanować stres na egzaminie praktycznym?

Istnieje wiele sprawdzonych sposobów walki ze stresem podczas egzaminu. Wiedza i pewność siebie to podstawowe czynniki, które pomogą  nam opanować stres na egzaminie na prawo jazdy. Co jeszcze można zrobić, aby go pokonać? Odpowiednie podejście do egzaminu zapewnia przede wszystkim odpowiednia regeneracja, a zatem odpowiednia długość snu przed egzaminem.

Pamiętaj też, że podczas zapisywania się na egzamin w WORD zazwyczaj masz możliwość wyboru odpowiedniej dla siebie pory dnia. Jeśli wiesz, że poranne godziny nie są dla Ciebie zrezygnuj ze wczesnych godzin na rzecz późniejszego terminu. Pamiętaj też, aby starać się unikać tzw. “godzin szczytu”  – wzmożony ruch na drogach z pewnością nie ułatwi Ci zdawania egzaminu; spowoduje to tylko, że stres podczas egzaminu na prawo jazdy będzie jeszcze bardziej odczuwalny.

Praktyka w OSK L-MOT – jak zwalczamy stres na egzaminie na prawo jazdy?

Stres na egzaminie na prawo jazdy generuje przede wszystkim nowe środowisko. Dlatego w OSK L-MOT staramy się ograniczać nowe czynniki, które pojawiają się na egzaminie, ograniczając w ten sposób negatywne odczucia kursanta. W trosce o naszych kursantów wprowadzamy następujące udogodnienia:

  • Zapewniamy jazdy na placu manewrowym WORD,
  • Podstawiamy własny samochód na egzamin państwowy,
  • Organizujemy praktyczny egzamin wewnętrzny pod okiem byłego egzaminatora.

 

W efekcie redukujemy liczbę nowych czynników oddziałujących na kursanta do minimum. Jedynym, który pozostaje zawsze nowy, jest egzaminator. Staramy się jednak zminimalizować stres z tym związany poprzez próbny egzamin pod okiem byłego egzaminatora.

Sprawdź również inne artykuły, które mogą Cię zainteresować:

 

Przez stres nie mogę zdać egzaminu na prawo jazdy

Stres nie musi być naszym wrogiem. Bywa on oczywiście przeszkodą w wielu aspektach naszego życia, jednak  – w przypadku egzaminu na prawo jazdy  – kursant, który wie, jak opanować stres na egzaminie na prawo jazdy bez przeszkód powinien zdać końcowy test i z powodzeniem dołączyć do grona kierowców. Jeśli jesteś jedną z osób, które sądzą, że “przez stres nie mogę zdać egzaminu na prawo jazdy” skontaktuj się z nami i zapisz się na jazdy doszkalające z L-MOT, a my zadbamy o resztę!