Jak wygląda kurs na prawo jazdy?
Etapy prawa jazdy

Przebieg kursu na prawo jazdy interesuje każdego kandydata na kierowcę. Nie lubimy niespodzianek i zazwyczaj chcemy przygotować się na to, co nas czeka. Dlatego nasi eksperci przygotowali odpowiedź na najczęstsze pytanie przyszłych kursantów, czyli: Jak wygląda kurs na prawo jazdy? Wyjaśnimy krok po kroku, od czego należy rozpocząć i jak kończy się szkolenie. Sprawdź kolejne etapy prawa jazdy!

Jak wygląda kurs na prawo jazdy?

Jeżeli marzysz o tym, by zostać kierowcą, powinieneś wiedzieć, jak wygląda kurs na prawo jazdy. Dzięki temu będziesz w stanie przygotować się do każdego etapu i o niczym nie zapomnisz. Pamiętaj, że sam przebieg kursu na prawo jazdy to jedno, ale zanim rozpoczniesz szkolenie, czekają Cię jeszcze formalności. Ten etap jest równie ważny jak realizacja zajęć praktycznych i teoretycznych.

W ramach przygotowań do szkolenia musisz udać się na badania lekarskie. Jeżeli lekarz wyda pozytywną opinię, przychodzi czas na wyrobienie zdjęcia i złożenie wniosku o wydanie prawa jazdy. Następnie musisz zgłosić się do wydziału komunikacji, by uzyskać Profil Kandydata na Kierowcę (PKK). Kiedy dopełnisz tych formalności, przychodzi czas na kolejne etapy prawa jazdy.

W naszej ofercie znajdziesz trzy różne warianty szkolenia. Od tego, który z nich wybierzesz, zależy szczegółowy przebieg kursu na prawo jazdy. Opiszemy jednak ten proces na podstawie klasycznego, podstawowego wariantu. Zatem jak wygląda kurs na prawo jazdy?

Kolejne etapy prawa jazdy

Jeżeli wybrałeś już odpowiedni dla siebie wariant i zapisałeś się na szkolenie, wkrótce rozpoczniesz swoje przygotowania. Pierwszym etapem są zajęcia teoretyczne. Prawo jazdy kat. B wymaga właściwego przygotowania merytorycznego, aby każdy kierowca był w stanie podejmować świadome i odpowiedzialne decyzje na drodze. Zgodnie z obowiązującym prawem, ten etap musi trwać co najmniej 30 godzin lekcyjnych (każda po 45 minut). 

Z kolei kurs prawa jazdy w części praktycznej powinien obejmować minimum 30 godzin (każda po 60 minut). Niezależnie od tego, w jakim OSK realizujesz szkolenie, musi ono spełniać ustawowe standardy. Jednocześnie należy podkreślić, że szkolenie obejmuje nie tylko jazdy i zajęcia teoretyczne. Prawo jazdy kat. B wymaga również wcześniejszego przygotowania z zakresu pierwszej pomocy, które powinno trwać co najmniej 4 godziny. 

Po realizacji powyższych etapów musisz zdać również egzamin wewnętrzny, na który przeznaczamy zazwyczaj 1 godzinę szkolenia. Jak wygląda przebieg kursu na prawo jazdy na poszczególnych etapach?

Sprawdź również artykuł: Ile czasu zajmuje zrobienie prawa jazdy?

Jak wyglądają zajęcia teoretyczne na prawo jazdy?

Pierwszym etapem są zajęcia teoretyczne. Prawo jazdy to dokument, który wiąże się z dużą odpowiedzialnością. Podczas tej części kursu, który trwa co najmniej 30 godzin lekcyjnych (każda po 45 minut), zdobędziesz wiedzę niezbędną do rozpoczęcia jazd. Jak wyglądają zajęcia teoretyczne na prawo jazdy? 

  • Poznasz podstawy kierowania pojazdem i uczestnictwa w ruchu drogowym.
  • Dowiesz się, jakie masz obowiązki i prawa jako kierujący pojazdem.
  • Opanujesz zasady pierwszej pomocy przedmedycznej.

 

Kurs teoretyczny odbywa się zazwyczaj w formie wykładów stacjonarnych. Istnieje jednak możliwość realizacji tej części szkolenia online, czyli z wykorzystaniem internetu i sprzętu komputerowego. Jeżeli zdecydujesz się na to rozwiązanie, musisz pamiętać o obowiązkowych ćwiczeniach z pierwszej pomocy. 

Pamiętaj, że szkolenie na prawo jazdy obejmuje również naukę podstawowej budowy samochodu, rodzaju świateł oraz ich lokalizację. Ta wiedza zostanie także oceniona podczas egzaminu państwowego.

Kurs praktyczny – prawo jazdy

Dla wielu kandydatów na kierowców najważniejszy jest kurs praktyczny. Prawo jazdy wiąże się z nabyciem nowych uprawnień, które pozwalają na spełnienie marzeń o prowadzeniu samochodu. To właśnie ten moment jest najbardziej wyczekiwany przez większość kursantów. Instruktor pomoże Ci w opanowaniu umiejętności, które pozwolą na poruszanie się w ruchu miejskim. Ze względów bezpieczeństwa można podzielić kurs praktyczny prawa jazdy na 3 etapy:

  • plac manewrowy,
  • nauka jazdy w ruchu miejskim,
  • wyjazd na drogi poza obszarem zabudowanym.

 

Jak wygląda kurs praktyczny na prawo jazdy? Szkolenie na placu manewrowym pozwala na opanowanie podstawowych umiejętności: płynne ruszanie, jazda pasem ruchu do przodu i cofanie, obserwacja drogi przez tylną szybę pojazdu i lusterka, zatrzymanie w wyznaczonym miejscu, ruszanie ze wzniesienia z użyciem hamulca awaryjnego. 

Na placu manewrowym uczymy także bardzo ważnego elementu, jakim jest jazda precyzyjna. Jest to umiejętność panowania nad pojazdem i wykonywania manewrów przy minimalnych prędkościach. Opanowanie tego ćwiczenia pozwala później na sprawne wykonanie na przykład parkowania prostopadłego czy równoległego w ruchu drogowym. Inne umiejętności, które są niezbędne do bezpiecznego poruszania się po drodze, zdobędziesz na kolejnych godzinach szkolenia. 

Pamiętaj! W OSK L-Mot możesz wybrać wariant Premium zapewniający 5 dodatkowych jazd przed egzaminem lub VIP obejmujący aż 9 godzin zajęć praktycznych przed egzaminem. 

Sprawdź naszą ofertę: Kurs na prawo jazdy w Radomiu

Przebieg kursu na prawo jazdy w L-Mot

Jeżeli zastanawiasz się, jak wygląda kurs na prawo jazdy w L-Mot, mamy dla Ciebie kilka dodatkowych informacji. 

  • Kurs na prawo jazdy w naszym OSK jest dostępny w trzech wariantach, które różnią się między innymi pod kątem liczby godzin zajęć praktycznych:
    – Podstawowy obejmuje 31 godzin szkolenia.
    – Premium zakłada możliwość realizacji dodatkowych 5 godzin jazd przed egzaminem.
    – VIP obejmuje dodatkowe 9 godzin jazd przed egzaminem.

  • Zajęcia teoretyczne trwają 30 godzin lekcyjnych (każda po 45 minut). Trwają zazwyczaj około 5 tygodni i są realizowane przez 2 dni w tygodniu (wtorki i czwartki lub środy i piątki).

  • Część teoretyczną kursu na prawo jazdy możesz zrealizować stacjonarnie lub online. Jeżeli zdecydujesz się na drugie rozwiązanie, nadal masz do dyspozycji pomoc naszych ekspertów. W przypadku wątpliwości możesz wziąć udział w zajęciach stacjonarnych, podczas których omawiamy problematyczny dla Ciebie temat.