Ile kosztuje prawo jazdy na samochód osobowy?
– Od czego zależy cena kursu kat. B?

Cena kursu na prawo jazdy kategorii B zależy od wielu czynników. Wielu kursantów zapomina jednak o najważniejszym z nich, czyli jakości. Wybierając ofertę usług czy produktów, to właśnie ten parametr powinien być dla nas na pierwszym miejscu. Zwłaszcza jeżeli chodzi o tak przełomowy moment w naszym życiu, jak nauka jazdy. Ile kosztuje prawo jazdy na samochód osobowy? Odpowiadamy.

Cena kursu na prawo jazdy kategorii B a wybory kursantów

Jeżeli zastanawiasz się, jaki ośrodek szkolenia kierowców wybrać, z pewnością przeglądasz dostępne oferty. Jednak czy analizujesz je w odpowiedni sposób? Nie da się ukryć, że dla wielu kursantów duże znaczenie odgrywa cena kursu na prawo jazdy kategorii B. Niższy koszt może jednak wiązać się z jakością, która skutkuje nierzadko koniecznością kilkukrotnego powtarzania egzaminu na prawo jazdy.

Jaki jest efekt? Cena kursu na prawo jazdy kategorii B nie kończy się wyłącznie na opłacie za szkolenie. Musisz również wziąć pod uwagę koszt każdego egzaminu praktycznego, który jest droższy od teorii. Dodatkowo obniżona jakość może nieść ze sobą konsekwencje takie jak konieczność wykupienia kolejnych jazd doszkalających. 

W efekcie cena kursu na prawo jazdy kategorii B rośnie. Nierzadko zdarza się, że koszt szkolenia przewyższa nawet wartość droższych szkoleń o wyższej jakości. Jaka jest różnica? Wybierając droższy kurs wyższej jakości, masz szansę zdać egzamin szybciej oraz pominiesz etap jazd doszkalających. 

 

Ile kosztuje prawo jazdy kat. B w Polsce?

Zacznijmy od statystyk, ile kosztuje prawo jazdy kat. B w Polsce. Są one wiarygodne, ponieważ wysokość opłaty za szkolenia pojawiają się na każdej stronie OSK. Każdy otrzymuje do nich dostęp. Warto rozpocząć od analizy ogólnych statystyk. Cena kursu kat. B w Polsce może sięgać nawet 4 600 zł. Najdroższe szkolenia pojawiają się w Warszawie. Nie jest to jednak regułą. Pamiętajmy, że są to dane statystyczne. 

Na podstawie dostępnych informacji można wyznaczyć średnią cenę kursu na prawo jazdy kategorii B w całej Polsce. Wynosi ona około 2700 zł w wersji podstawowej. Oznacza to, że otrzymasz w tej cenie wyłączne taki wymiar zajęć praktycznych i teoretycznych, jakie wymaga ustawa o kierujących pojazdami. Oznacza to: 

 • 30 godzin zajęć praktycznych,
 • 26 godzin zajęć teoretycznych,
 • 4 godziny kursu pierwszej pomocy.

 

Chcesz wiedzieć więcej o tym, jak wybrać odpowiednie szkolenie? Sprawdź nasz artykuł: Gdzie zapisać się na prawo jazdy w Radomiu

Od czego zależy koszt kursu prawa jazdy B?

Cena kursu kat. B w OSK L-MOT wynosi 2 400 zł w przypadku pakietu podstawowego. Jest to więc niższa opłata niż statystyczny koszt szkolenia w Polsce. Dodatkowo zwróć uwagę, że podczas naszego kursu zyskujesz dodatkowe korzyści. Przykładem może być: wykład z egzaminatorem, zajęcia z psychologiem, szkolenie pierwszej pomocy pod okiem profesjonalnego ratownika medycznego.

Jeżeli zastanawiasz się, ile kosztuje prawo jazdy na samochód osobowy, zwróć uwagę na to, co zawiera szczegółowa oferta ośrodka szkolenia kierowców. W OSK L-MOT dajemy wybór naszym kursantom. Możesz skorzystać z jednego z poniższych pakietów:

 • Podstawowy: zajęcia teoretyczne stacjonarne / online, wykład z egzaminatorem, zajęcia z psychologiem, zajęcia z pierwszej pomocy, oficjalna baza pytań egzaminacyjnych, 31 godzin jazd szkoleniowych, podręcznik kursanta
 • Premium: obejmuje powyższą ofertę oraz egzamin próbny (praktyczny) z egzaminatorem, 5 dodatkowych jazd przed egzaminem, jazdy po placu WORD, jazdy po drodze ekspresowej, a także egzamin na pojeździe szkoleniowym.
 • VIP: obejmuje pakiet podstawowy i premium, a także udział instruktora na egzaminie oraz 9 jazd dodatkowych jazd przed egzaminem zamiast 5.
 •  

Sprawdź szczegółowe ceny kursu na prawo jazdy!

Czy cena kursu kat. B to najważniejsze kryterium?

Cena kursu kat. B nie jest najważniejsza. Powyższe informacje wskazują jasno, że szkolenie to coś więcej niż podstawowy pakiet szkoleniowy wymagane przez ustawę o kierujących pojazdami. Przed podjęciem ostatecznej decyzji musisz pamiętać, by dobrze przeanalizować każdą ofertę. Zapoznaj się z zawartością pakietu, ponieważ wyższa cena kursu kat. B może wiązać się po prostu z większymi korzyściami dla Ciebie jako kursanta. 

Zwróć uwagę również na opinie innych kursantów. To, ile kosztuje prawo jazdy kat. B, jest ważnym kryterium, ale nie najważniejszym. Zdarza się, że niska cena wiąże się ze słabą jakością lub nieodpowiednim przygotowaniem kursanta do egzaminu. Dlatego warto zapoznać się również z opiniami dotychczasowych uczestników szkolenia.

Cena kursu na prawo jazdy kategorii B to nie wszystko. Ile łącznie kosztuje prawo jazdy na samochód osobowy?

Koszt kursu prawa jazdy B składa się z kilku elementów. Oprócz szkolenia musisz zadbać również o załatwieniu formalności oraz opłaceniu egzaminów. Koszt kursu prawa jazdy B obejmuje także:

 • badania na prawo jazdy kat. B,
 • zdjęcie do dokumentu prawa jazdy,
 • egzamin teoretyczny,
 • egzamin praktyczny,
 • wydanie prawa jazdy.

 

Sprawdź więcej informacji: Badania na prawo jazdy kat. B w Radomiu!