Badania na prawo jazdy Radom
– gdzie zrobić? Czy są obowiązkowe?

Zanim rozpoczniesz szkolenie w wybranej szkole jazdy w Radomiu, musisz załatwić kilka ważnych formalności. Wynikają one bezpośrednio z obowiązujących przepisów i dotyczą każdego kandydata na kierowcę. Są to między innymi badania na prawo jazdy w Radomiu lub okolicy. Gdzie można je zrobić? Ile kosztują? Dlaczego musisz je wykonać? Odpowiadamy na najważniejsze pytania.

Czy badania na prawo jazdy kat. B w Radomiu są obowiązkowe?

Wielu kandydatów na kierowców nie wie, jakie obowiązki czekają ich przed rozpoczęciem kursu na prawo jazdy. Część osób myśli, że wystarczy zapisać się na kurs i to wszystko. Rzeczywistość jest jednak inna i pokazuje, z jaką odpowiedzialnością wiąże się rola kierowcy. Wiemy, że każdemu zależy na tym, by jak najszybciej zdobyć niezbędne uprawnienia. Nie możemy jednak przyjąć na kurs osoby, która nie wykonała badania na prawo jazdy w Radomiu lub okolicy.

Zgodnie z informacjami w rozporządzeniu w sprawie badań lekarskich kierowców i osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami, kandydaci starający się o podstawowe uprawnienia kierowania pojazdami mają obowiązek przejść badania na prawo jazdy kat. B. W Radomiu możesz wykonać je u lekarzy ze specjalnymi uprawnieniami do wystawiania odpowiednich orzeczeń. Gdzie ich znajdziesz? Ile kosztują? Poniżej odpowiadamy na najważniejsze pytania.

Najpierw formalności, czyli badania na prawo jazdy Radom

Jeżeli chcesz zapisać się na szkolenie dla kierowców, badania lekarskie na prawo jazdy w Radomiu musisz wykonać jeszcze przed złożeniem wizyty w urzędzie w celu odebrania swojego numeru PKK. Na załatwienie niezbędnych formalności warto poświęcić jeden dzień. Dzięki temu unikniesz stresu w przypadku kolejki lub jakichkolwiek utrudnień. Od czego zacząć? 

Na początku znajdź odpowiedniego specjalistę. Badania na prawo jazdy w Radomiu będą ważne, jeżeli wykona je lekarz orzecznik, czyli posiadający uprawnienia do wystawiania odpowiednich orzeczeń. Następnie umów się na wizytę. 

Celem badań na prawo jazdy kat. B jest stwierdzenie, czy w przypadku konkretnej osoby istnieją przeciwwskazania do kierowania pojazdami. Dlatego lekarz sprawdza przede wszystkim stan układu krążenia, układu oddechowego, układu nerwowego, sprawność narządu ruchu i stan psychiczny. Cała wizyta trwa zwykle 15 minut. 

Pierwszym etapem badania na prawo jazdy w Radomiu jest wywiad ogólny, podczas którego zostaniesz zapytany między innymi o przebyte choroby i urazy. Rozmowa pozwoli również na weryfikację stanu psychicznego oraz ogólnego stanu zdrowia.

Drugi etap to badanie wzroku, które skupia się przede wszystkim na ostrości widzenia w okularach i bez nich, a także ocenie pola widzenia. Dodatkowo lekarz orzecznik weryfikuje zdolności psychoruchowe, czyli słuch i równowagę, oraz osłuchuje osobę badaną. Jeżeli pojawią się wątpliwości, specjalista może zlecić dodatkowe badania. 

Ostatnim etapem jest wystawienie orzeczenia stwierdzającego brak przeciwwskazań do kierowania pojazdami. Na podstawie takiego zaświadczenia otrzymasz w urzędzie swój Profil Kandydata na Kierowcę (PKK).

Sprawdź również artykuł: Jak wygląda kurs na prawo jazdy? Etapy prawa jazdy

Gdzie zrobić badania na prawo jazdy w Radomiu?

Wiesz już, czego możesz się spodziewać podczas wizyty u lekarza orzecznika. Pojawiają się jednak kolejne pytania. Gdzie zrobić badania lekarskie na prawo jazdy w Radomiu? Wybieraj przede wszystkim sprawdzone, pewne miejsca, by uniknąć kłopotów. Zaświadczenie wydane przez lekarza pierwszego kontaktu, okulistę czy innego specjalistę są nieważne. Osoba przeprowadzająca badania na prawo jazdy w Radomiu i okolicy musi mieć uprawnienia do wystawiania tego typu orzeczeń.

Dlatego też najlepiej udać się na wizytę do Mazowieckiego Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy – Oddział Radom przy ulicy Rodziny Winczewskich 5. Część specjalistów współpracuje również bezpośrednio ze szkołami jazdy lub przyjmuje w swoich gabinetach.

Sprawdź również artykuł: Kurs na prawo jazdy w Radomiu

Ile kosztują badania na prawo jazdy Radom? Cena

Jeżeli zastanawiasz się, ile kosztują badania na prawo jazdy Radom, cena – a właściwie maksymalna stawka – zależy od aktualnego cennika we wspomnianym już rozporządzeniu Ministra Zdrowia w sprawie badan lekarskich osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami i kierowców. Według aktualnych stawek maksymalna cena za badania lekarskie na prawo jazdy w Radomiu wynosi 200 zł.

Średnio w naszym regionie wynosi jednak 150 zł.

Czy szkoła jazdy współpracuje z lekarzem wykonującym badania na prawo jazdy kat. B Radom?

Nasi eksperci są zawsze do dyspozycji kursantów. Jeżeli masz pytania lub wątpliwości jeszcze przed rozpoczęciem szkolenia dotyczące badania na prawo jazdy kat. B w Radomiu, jesteśmy gotowi, by Ci pomóc. Nie współpracujemy bezpośrednio z lekarzem orzecznikiem, ale podpowiemy Ci, gdzie zapisać się na wizytę. Odpowiemy na każde pytanie. Rozwiejemy wszelkie wątpliwości. Stawiamy przede wszystkim na wsparcie naszych kursantów na każdym etapie nauki.

Zgłoś się do nas i poczuj się wyjątkowo!