Zmiana szkoły jazdy w trakcie kursu
– kiedy podjąć taką decyzję i jak to zrobić?

Posiadanie prawa jazdy ułatwia codzienne funkcjonowanie w społeczeństwie. Dzięki niemu zyskujemy niezależność, a także stajemy się atrakcyjniejszym kandydatem na rynku pracy. Zastanawiasz się nad zmianą szkoły jazdy w trakcie kursu? Jeśli tak, to koniecznie przeczytaj nasz artykuł.

Czy można zmienić szkołę jazdy w trakcie kursu?

Podjęcie decyzji o rozpoczęciu nauki jazdy przychodzi w różnym czasie. Dla jednych będzie to priorytetowe i zapiszą się na kurs już na 3 miesiące przed ukończeniem 18 roku życia. Dla innych odpowiedni czas może przyjść znacznie później. Zawsze jednak będzie pojawiało się pytanie, czym kierować się podczas wyboru OSK? Przede wszystkim musisz czuć się komfortowo, dlatego nierzadko pierwszy wybór szkoły jazdy okazuje się zbyt spontaniczny i nieprzemyślany. W takiej sytuacji czas na zmianę!

Wiele osób ma wątpliwość, czy można zmienić szkole jazdy w trakcie kursu? Uspokajamy – tak, można. Jeżeli czujesz, że ta szkoła, w której odkrywasz tajniki ruchu drogowego, nie spełnia Twoich oczekiwań, to możesz z niej zrezygnować. Ponadto zmiana szkoły jazdy w trakcie kursu jest możliwa w dowolnym momencie!

5 sygnałów, że zmiana szkoły jazdy w trakcie kursu się opłaca

Jak rozpoznać, że zmiana szkoły jazdy w trakcie kursu jest dobrą decyzję? Poznaj pięć sygnałów, które powinny zwrócić Twoją uwagę.

1. Nauka jazdy jest połączeniem przyswajania teorii oraz zgłębiania tajników praktyki. Współpracujesz więc jednakowo z wykładowcą oraz instruktorem. Aby być dobrym kierowca, musisz wiedzieć, jakie zasady regulują ruch drogowy, czy jak zachować się w rozmaitych sytuacjach drogowych, siedząc za kierownicą. Jeżeli wykładowca nie potrafi Ci wytłumaczyć tego w klarowny sposób, to znak, że zmiana szkoły jazdy jest dobrym rozwiązaniem. Ważna jest również atmosfera w trakcie zajęć teoretycznych.

2. Zastanów się, czy podejście pracowników OSK spełnia Twoje oczekiwania. Nie każdy kursant ma takie same oczekiwania względem instruktora. Dla jednych żarty oraz śmiech będą rozluźniające. Dla innych rozpraszające i nieprzyjemne. Jeżeli już na początku kursu przeszkadza Ci podejście instruktorów, dowiedz się, jak zmienić szkołę jazdy.

3. Wykwalifikowana szkoła jazdy powinna zapewniać kursantom materiały dydaktyczne, które są niezbędne do pracy samodzielnej i utrwalenia zdobytej wiedzy. Nie masz takich materiałów lub są niewystarczające? Zmiana szkoły jazdy będzie idealnym rozwiązaniem.

4. Równie ważne są zajęcia praktyczne, kiedy oswajasz się z prowadzeniem auta. Nie odpowiada Ci postawa Twojego instruktora? Nie jest wobec Ciebie wystarczająco cierpliwy? Nie potrafi nauczyć Cię podstawowych umiejętności związanych z prowadzeniem samochodu? Podobnie jak w przypadku teorii – jeżeli częstotliwość i intensywność zajęć praktycznych są dla Ciebie zbyt niskie, to znaczy, że zmiana szkoły jazdy jest doskonałym pomysłem.

5. Na zajęciach praktycznych zwróć uwagę przede wszystkim na sposób, w jaki uczy Cię Twój instruktor nauki jazdy. Pamiętaj, że to, czego nauczysz się na kursie będziesz wykorzystywał przez całe swoje życie. Od poziomu Twoich umiejętności zależy także bezpieczeństwo Twoje, pasażerów oraz innych uczestników ruchu drogowego. Dlatego też jednym z sygnałów ostrzegawczych powinna być dla Ciebie nauka jazdy na „patenty”.

Zmiana szkoły jazdy po 30 godzinach — czy warto?

Zmiana szkoły jazdy po 30 godzinach jest jak najbardziej możliwa. Zdarzają się sytuacje, kiedy okazuje się najlepszym rozwiązaniem, a po podjęciu tej decyzji uzyskanie pozytywnego wyniku na egzaminie państwowym staje się formalnością. Jeżeli odbyłeś w ramach kursu 30 godzin zajęć praktycznych, ale nie czujesz się nadal zbyt pewnie, warto przemyśleć, czy zmiana szkoły jazdy nie będzie dla Ciebie lepsza. Zbyt niski poziom umiejętności może skutkować negatywnym wynikiem egzaminu. Dodatkowe godziny wykupione w tym samym OSK nie zawsze pomagają. W takiej sytuacji warto zgłosić się do innej szkoły na konsultacje. Zmiana szkoły jazdy umożliwi obiektywną ocenę umiejętności, a poprawienie zdiagnozowanych błędó1)w może okazać się kluczem do sukcesu.

Zmiana szkoły jazdy po 30 godzinach nie będzie wiązała się z żadnym ryzykiem, jeżeli planujesz dokupienie dodatkowych jazd doszkalających. Musisz jednak wybrać odpowiednie OSK. W naszej szkole jazdy możesz zapisać się na jazdy diagnozujące u egzaminatora, podczas których zdefiniujemy problem oraz ewentualne braki czy błędy.

Następnie zaproponujemy liczbę godzin jazd doszkalających pod okiem egzaminatora, które pozwolą na wyeliminowanie błędów oraz uzupełnienie umiejętności. Taka zmiana szkoły jazdy przyniesie Ci z pewnością wiele korzyści, a co najważniejsze pozytywny wynik egzaminu i umiejętności pozwalające na bezpieczną, samodzielną jazdę.

Sprawdź również naszą ofertę: Jazdy doszkalające w Radomiu

Jak zmienić szkołę jazdy? Krok po kroku

Dużo osób uważa, że zmiana szkoły jazdy podczas kursu jest wyzwaniem nie do przeskoczenia, ale to założenie mija się z prawdą. Oczywiście, istnieją trudności, ale uważamy, że warto skoncentrować się na zaletach, jakie wynikają z tej decyzji. Jeżeli źle się czujesz w wybranej szkole jazdy, uważasz, że Twoje umiejętności są niewystarczające, to zmiana szkoły jazdy jest najkorzystniejszą opcją dla Ciebie.

Może się okazać, że instruktor nauki jazdy w nowej placówce będzie miał do Ciebie lepsze podejście, a jego metody pracy będą bardziej odpowiednie. Wiesz już, czy można zmienić szkołę jazdy w trakcie kursu. Jeżeli po przeanalizowaniu swojej sytuacji uważasz, że to dobre rozwiązanie, mamy dla Ciebie jeszcze kilka przydatnych wskazówek.

Jak zmienić szkołę jazdy? Na początku wybierz nowe miejsce, w którym chcesz odbyć dalszą część kursu lub zapisać się na jazdy doszkalające. Sprawdź fora, poczytaj opinie kursantów.

Kiedy już wybierzesz szkołę jazdy, której oferta jest dla Ciebie odpowiednia, to skontaktuj się z nią i zapytaj, czy istnieje możliwość zapisania się na szkolenie, jeżeli wcześniej uczestniczyło się w kursie w innej placówce.

Jeżeli nowa szkoła jazdy wyrazi zgodę, to poinformuj swoją starą placówkę o podjętej przez Ciebie decyzji. Złóż pisemne wypowiedzenie umowy, które będzie zawierało takie informacje jak:

  • informacja o rezygnacji z usługi w konkretnym dniu,
  • prośba o wydanie profilu PKK do systemu starostwa,
  • prośba o rozliczenie opłaty za kurs.

 

Dodatkowo OSK musi dostarczyć Ci odpowiednio opisany oryginał Karty zajęć z podpisem. Instruktor, który będzie kontynuował Twoją naukę, uzupełni dalszą część dokumentu.

Pamiętaj, masz prawo do zmiany szkoły jazdy w dowolnym momencie, a instruktor ma obowiązek przekazać Ci dokumenty dotyczące Twojego kursu.

Zmiana szkoła jazdy na OSK L-MOT

OSK L-MOT Radom oferuje naukę jazdy kat. B, jazdy diagnozujące oraz jazdy doszkalające. Przekazujemy przede wszystkim wiedzę praktyczną, która znajdzie zastosowanie nie tylko na egzaminie, ale również w przyszłości – podczas samodzielnej jazdy. Jeżeli chcesz nauczyć się podejmować odpowiedzialne decyzje w ruchu drogowym, kurs pod okiem naszych egzaminatorów będzie dobrym wyborem!