Kurs prawa jazdy dla Ukraińców
– w Radomiu

Uprawnienia prawa jazdy kat. B pomaga we wzmocnieniu atrakcyjności na rynku pracy. Wielu pracodawców wymaga od potencjalnych pracowników takich kwalifikacji. Z kolei rosnąca popularność takich miejsc pracy jak Bolt czy Uber powoduje większe zainteresowanie uprawnieniami wśród młodych ludzi. Dotyczy to również obcokrajowców. Wzmożony napływ uchodźców ze wschodu powoduje coraz częstsze poszukiwanie ofert takich jak: kurs prawa jazdy dla Ukraińców w Radomiu. Jak znaleźć takie szkolenie? Podpowiadamy.

Wzmożony napływ ludności z Ukrainy

Wojna na Ukrainie jest jednym z powodów wzmożonego napływu ludności ze wschodu. Od wybuchu konfliktu zbrojnego przyjechało do Polski aż 3,3 milionów uchodźców objętych tymczasową ochroną lub innymi programami. Każdy człowiek potrzebuje jednak źródła dochodu, by utrzymać siebie oraz swoją rodzinę. Poszukiwanie nowego miejsca zatrudnienia może być trudne ze względu na brak znajomości języka oraz traumatyczne przeżycia.

Wiele firm decyduje się na stworzenie dodatkowych miejsc pracy dla uchodźców z Ukrainy, ale warunki dotyczące umiejętności czy kwalifikacji pozostają jednak niezmienne. Zatrudnienie w roli kierowcy wymaga między innymi uprawnień kat. B. Czy polskie ośrodki szkolenia kierowców są przygotowane na zapewnienie niezbędnego wsparcia i odpowiedniej pomocy uchodźcom? Okazuje się, że niektóre szkoły jazdy uruchomiły specjalny kurs prawa jazdy dla Ukraińców.

Nic więc dziwnego, skoro możliwość podniesienia swojej atrakcyjności na rynku pracy oraz szansę na szybkie znalezienie nowego źródła dochodu daje między innymi prawo jazdy kat. B. Jednym z miejsc, w którym każdy obywatel Ukrainy może otrzymać niezbędną pomoc, jest OSK L-MOT w Radomiu.

Czy jest możliwy kurs prawa jazdy dla Ukraińców?

Wielu obywateli Polski otworzyło drzwi swojego domu dla uchodźców z Ukrainy oraz objęło ich opieką. Z kolei przedsiębiorcy zapewnili możliwość otrzymania zatrudnienia. Mimo że szkoły jazdy wprowadziły kurs prawa jazdy dla Ukraińców oraz znaleźli się sponsorzy finansujący szkolenie, brakuje przepisów wskazujących dokładny proces postępowania w przypadku kursantów z Ukrainy. Ustawa z dnia 5 stycznia 2011 roku o kierujących pojazdami nie przewiduje uregulowań dotyczących wymiany dokumentu prawa jazdy z ukraińskiego na polski.

Kurs prawa jazdy dla Ukraińców oraz możliwość uzyskania uprawnień są dostępne dla osób, które mieszkają w Polsce przynajmniej od 185 dni. Czas oczekiwania na przystąpienie do szkolenia wynosi więc 6 miesięcy. Uchodźca otrzyma uprawnienia nie szybciej niż około 8 miesięcy od przybycia do Polski i zalegalizowania pobytu.

Ministerstwo Infrastruktury jednak uspakaja oraz informuje, że nowe przepisy zmieniły sytuację uchodźców z Ukrainy. Zgodnie z decyzją rządu, pobyt obywateli Ukrainy jest uznany za legalny w okresie 18 miesięcy od dnia 24 lutego 2022 roku. Z kolei to umożliwia zapisanie się na kurs prawa jazdy Ukraińców czasie krótszym niż 185 dni od momentu zamieszkania w Polsce.

Czy kurs prawa jazdy dla Ukraińców w Radomiu jest obowiązkowy dla każdego?

Rząd podjął decyzje o zmianie przepisów, które mają ułatwić funkcjonowanie Ukraińców w Polsce. Według art. 14 ustawy z dnia 23 marca 2022 roku o szczególnych regulacjach w zakresie transportu i gospodarki morskiej w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium Ukrainy (Dz. U. poz 684), od dnia 24 lutego do dnia 31 grudnia 2022 roku znosi się wymóg posiadania międzynarodowego dokumentu prawa jazdy w przypadku obywateli Ukrainy.

Obowiązujące przepisy wskazują, że należy uznać uprawnienia pozyskane na terenie Ukrainy za zgodne z prawem obowiązującym na terenie RP. Ponadto dokument, którego termin ważności już upłynął, a został wydany przez organy administracji Ukrainy, są uznawane za ważne. Po dacie 31 grudnia 2022 roku przepisy mogą się zmienić, dlatego warto już teraz zadbać o zdobycie odpowiednich uprawnień kat. B obowiązujących na terytorium Polski.

Dodatkowo kurs prawa jazdy dla Ukraińców może zrealizować każdy, kto nie posiada jeszcze uprawnień kat. B, a chciałby je uzyskać.

Jak wybrać najlepszy kurs prawa jazdy dla Ukraińców w Radomiu?

Jeżeli chcesz znaleźć najlepszy kurs prawa jazdy dla Ukraińców w Radomiu, musisz przede wszystkim zwrócić uwagę na kilka pewnych aspektów. Jednym z nich są opinie kursantów, którzy ukończyli już w szkolenie w konkretnym ośrodku. Zdarza się, że kursanci wskazują w swoich recenzjach najważniejsze zalety kursu, umieszczają komentarze o instruktorach, a także prezentują swoje ewentualne wątpliwości.

Zwróć uwagę także na najważniejsze informacje dotyczące doświadczenia instruktorów. Jest ono tak samo ważne jak opinie kursantów. Wiedza prowadzącego szkolenie o tym, na co zwracają uwagę egzaminatorzy, okazuje się bezcenna. Ważną kwestią są również dodatkowe udogodnienia dla kursantów między innymi pomoc psychologa. Kurs na prawo jazdy wiąże się z ogromnym stresem, a wsparcie specjalistów może zredukować negatywne odczucia.

Wiemy, że cena jest również istotna dla wielu osób. Najtańsze szkolenia mogą jednak okazać się niewystarczające i w efekcie generować dodatkowy koszt związany z powtarzaniem egzaminów czy kolejnymi jazdami doszkalającymi.

Gdzie zapisać się na kurs prawa jazdy dla Ukraińców w Radomiu?

Jeżeli interesuje Cię kurs prawa jazdy dla Ukraińców w Radomiu, mamy dla Ciebie dobrą wiadomość. Takie szkolenie znajdziesz w ofercie OSK L-MOT. Właścicieli naszej szkoły jazdy wyróżnia przede wszystkim doświadczenie w roli egzaminatorów. Dzięki temu wiemy, na co zwrócić szczególną uwagę podczas szkolenia. Zdarza się, że inni instruktorzy nie są w stanie poprawnie zidentyfikować błędów kursantów. Nasze doświadczenie pozwala na przygotowanie kompleksowe przygotowanie kursantów zarówno pod względem praktycznym, jak i teoretycznym.

Ponadto prowadzimy wykład z egzaminatorem, który pozwoli Ci na zredukowanie stresu związanego z tym, co nieznane. Podczas zajęć opowiadamy, jak wygląda w rzeczywistości wygląda egzamin oraz co zrobić, by poradzić sobie z nim jak najlepiej. Zajęcia z psychologiem pozwalają natomiast w opanowaniu nerwów. Nasz specjalista pokaże Ci metody radzenia sobie ze stresem zarówno w praktyce, jak i teorii. Ponadto organizujemy egzamin próbny u boku egzaminatora, który pozwoli zredukować czynniki potęgujące stres.