Kiedy można zacząć prawo jazdy kat. B?
– Odpowiadamy na pytania kursantów

Przystąpienie do kursu na prawo jazdy to pierwszy etap w zdobywaniu kwalifikacji do samodzielnego prowadzenia pojazdów. Wokół tego tematu narosło wiele mitów i pytań, które zaprzątają głowę przyszłym kursantom. Zastanawiasz się, kiedy można zacząć prawo jazdy kat. B? Pozbądź się wątpliwości i zacznij przygotowania razem z L-MOT!

Prawo jazdy kat. B – odpowiadamy na pytania kursantów

Zdobywanie prawa jazdy to proces, który już od samego początku wymaga profesjonalnego wsparcia. Wiele osób może czuć się niepewnie w gąszczu informacji na temat przebiegu kursu i egzaminów końcowych. Dlatego w L-MOT zapewniamy pomoc merytoryczną przez cały czas trwania kursu wszystkim kandydatom.

Jeśli masz pytania na temat przebiegu szkolenia lub związane ze zdobywaniem prawo jazdy, nasi eksperci z przyjemnością na nie odpowiedzą. Nie wiesz, kiedy można zacząć prawo jazdy kat. B? Zastanawiasz się nad poszczególnymi etapami, które przybliżą Cię do uzyskania uprawnień? Skontaktuj się z koordynatorem biura L-MOT i uzyskaj odpowiedź na nurtujące Cię zagadnienia.

Kiedy można zacząć prawo jazdy kat. B?

Dzień 18. urodzin jest niezwykle wyczekiwany przez wiele osób. Wejście w dorosłość oznacza nabycie nowych praw oraz obowiązków, które dotąd były nieosiągalne. To również często wyczekiwany moment, kiedy można zacząć prawo jazdy kat. B i dołączyć do grona przyszłych kierowców. Jednak czy trzeba czekać tak długo, aby rozpocząć szkolenie?

Wbrew powszechnym opiniom może to nastąpić o wiele wcześniej. Zgodnie z obowiązującymi przepisami kursant przygotowujący się do zdobycia uprawnień na kierowcę nie musi mieć ukończonych 18 lat. Ile miesięcy przed 18-tką można zacząć kurs na prawo jazdy? Poznaj obowiązujące zasady. Być może już teraz jesteś uprawniony do rozpoczęcia kursu.

Ile miesięcy przed 18-tką można zacząć kurs na prawo jazdy?

Ustawa z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami wyjaśnia, ile miesięcy przed 18-tką można zacząć kurs na prawo jazdy.

“Osoba ubiegająca się o uzyskanie uprawnienia do kierowania motorowerem, pojazdem silnikowym lub uprawnienia do kierowania tramwajem może rozpocząć szkolenie nie wcześniej niż 3 miesiące przed osiągnięciem minimalnego wieku, o którym mowa odpowiednio w art. 8 lub art. 9, wymaganego od kierującego pojazdem objętego tym uprawnieniem” Dz. U. 2011 Nr 30 poz. 151 art.21

W przypadku prawa jazdy kat. B oznacza to możliwość zgłoszenia się do wybranego ośrodka szkolenia na trzy miesiące przed ukończeniem 18. urodzin. Rozpoczęcie kursu nie musi więc wiązać się z pełnoletnością kandydata na kierowcę. Nie jest to jednak jedyne kryterium, które należy spełnić, aby rozpocząć przygotowania do zdobycia uprawnień.

Kiedy można zapisać się na egzamin na prawo jazdy?

Wiedząc już, ile miesięcy przed 18-tką można zacząć kurs na prawo jazdy, warto poznać również zasady związane z przystąpieniem do egzaminu państwowego. Po zakończonym kursie przychodzi czas na sprawdzenie umiejętności na egzaminie i zdobycie wymarzonych uprawnień. Czy jest to możliwe przed osiągnięciem pełnoletności? Dziennik ustaw jasno wskazuje, kiedy można zacząć prawo jazdy kat. B i przystąpić do egzaminu państwowego.

“Osoba ubiegająca się o uzyskanie uprawnienia do kierowania motorowerem, pojazdami silnikowymi lub tramwajem może przystąpić do egzaminu państwowego nie wcześniej niż miesiąc przed osiągnięciem minimalnego wieku, o którym mowa w art. 8 i 9, wymaganego od kierującego pojazdem objętym tym uprawnieniem” Dz. U. 2011 Nr 30 poz. 151 art. 50

Warto pamiętać, że pomimo możliwości zdawania egzaminu miesiąc przed urodzinami, prawo jazdy wydawane jest tylko osobom pełnoletnim. Dlatego na samodzielne prowadzenie pojazdu trzeba będzie poczekać do uzyskania pełnoletności.

Jakie jeszcze kryteria należy spełniać, by móc zapisać się na kurs?

Minimalny wiek to nie jedyna kwestia zgodna z obowiązującymi przepisami, umożliwiająca naukę na prawo jazdy kat b bez przeszkód. Kandydat na przyszłego kierowcę musi oprócz tego spełniać określone kryteria, aby było to możliwe. Kiedy więc można zacząć prawo jazdy kat. B?

  • Osoba niepełnoletnia musi posiadać zgodę rodzica lub opiekuna na rozpoczęcie szkolenia.
  • Podejście do kursu bez ważnego orzeczenia lekarskiego o braku przeciwwskazań do kierowania pojazdem nie będzie możliwe.
  • Przed rozpoczęciem szkolenia konieczne jest założenie profilu kandydata na kierowcę w wydziale komunikacji.

 

Chcesz uzyskać więcej rzetelnych informacji na temat tego, kiedy można zacząć prawo jazdy kat. B? Nasza kadra składająca się z byłych egzaminatorów i wykładowców z wieloletnim doświadczeniem z przyjemnością odpowie na nurtujące Cię pytania.

W L-MOT najważniejsi są kursanci, dlatego służymy pomocą wszystkim osobom, które marzą o uzyskaniu uprawnień do kierowania pojazdem. Z nami zapomnisz o wszelkich wątpliwościach i rozpoczniesz kurs, który doskonale przygotuje Cię do zdania egzaminu państwowego. Szkolenie przeprowadzone przez byłych egzaminatorów to gwarancja samodzielnego wyruszenia w podróż w przyszłości, bez obaw o nabyte umiejętności.