Szkolenie prawa jazdy kat. B ma na celu przede wszystkim przygotowanie kursantów do roli odpowiedzialnego kierowcy. Nie powinno więc dziwić, że jednym z jego ważnych elementów jest kurs pierwszej pomocy. Prawo jazdy kat. B jest uprawnieniem, które zapewnia nie tylko wiele udogodnień, ale wiąże się również z dużą odpowiedzialnością. Co obejmuje szkolenie? Ile trwa kurs pierwszej pomocy – prawo jazdy kat. B? Odpowiadają eksperci OSK L-MOT.
Kurs prawa jazdy kat. B – co obejmuje?
Kurs prawa jazdy kat. B podlega określonym standardem, które obowiązują każdą szkołę nauki jazdy w Polsce. Najważniejsze informacje na ten temat znajdziesz w ustawie z dnia 5 stycznia 2011 roku o kierujących pojazdami (Dz. U. 2011 Nr 30 poz. 151). Pojawia się w niej szczegółowy zakres szkolenia zarówno w warstwie teoretycznej, jak i praktycznej. Zgodnie z obowiązującymi regulacjami, część teoretyczna jest przeprowadzana w formie wykładów i ćwiczeń obejmujących:
- podstawy kierowania pojazdem i uczestnictwa w ruchu drogowym,
- obowiązki i prawa kierującego pojazdem.
Niezbędną częścią przygotowań jest także nauka jazdy przeprowadzana na placu manewrowym, w ruchu miejskim oraz ruchu poza obszarem zabudowanym. Wiele osób zapomina jednak o równie istotnym elemencie, którym jest odpowiednie przygotowania z zakresu pierwszej pomocy.
Dopiero opanowanie wiedzy i umiejętności udzielania pierwszej pomocy zapewnia kompletne przygotowanie do egzaminu. Zajęcia są przeprowadzane w formie wykładów i zajęć praktycznych. Nie ulega wątpliwości, że ta część przygotowań pozostaje w cieniu jazd szkoleniowych. Dlatego postawiliśmy odpowiedź na najważniejsze pytania takie jak: dlaczego jest ważny i ile trwa kurs pierwszej pomocy. Prawo jazdy kat. B uzyskasz dopiero po poprawnym zdaniu nie tylko egzaminu praktycznego, ale również teoretycznego. Co ważne, ten drugi obejmuje także pytania dotyczące pierwszej pomocy.
Ile trwa kurs pierwszej pomocy na prawo jazdy? Przepisy
Informacje o tym, ile trwa kurs pierwszej pomocy na prawo jazdy, są ogólnodostępne. Dlaczego więc tak często pojawiają się dodatkowe pytania na ten temat? Kiedy kursanci dzielą się wiedzą na temat tego, jak wygląda szkolenie, często pomijają ten etap. W efekcie wielu uczestników szkolenia jest zaskoczonych koniecznością przejścia krótkiego szkolenia dotyczącego udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.
Według rozporządzenia Ministra Infrastruktury i Budownictwa z dnia 4 marca 2016 roku w sprawie szkolenia osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami, instruktorów i wykładowców (Dz.U. 2016 poz. 280), kurs pierwszej pomocy ofiarom wypadków drogowych na prawo jazdy musi obejmować 4 godziny zajęć teoretycznych i ćwiczeń.
Co ważne, ta część szkolenia może być przeprowadzona przed rozpoczęciem jazd, w ich trakcie albo po zakończeniu części praktycznej. Kurs pierwszej pomocy jest jednak niezbędny do przystąpienia do egzaminu w WORD.
Dlaczego tak ważna jest pierwsza pomoc na prawo jazdy?
Wiemy już, ile trwa kurs pierwszej pomocy na prawo jazdy. Wśród kursantów pojawiają się jednak dodatkowe pytania dotyczące sensu takiego szkolenia. Musisz wiedzieć przede wszystkim, że każdy ma obowiązek udzielić pierwszej pomocy, jeżeli jest świadkiem sytuacji zagrażającej zdrowiu lub życiu innego człowieka. Mówi o tym szczegółowo art. 162 §1. Niewywiązanie się z tego obowiązku podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
Te informacje powinny być wystarczającym uzasadnieniem, dlaczego pierwsza pomoc na szkoleniu prawa jazdy jest tak ważna. Biorąc pod uwagę powyższe przepisy, to, ile trwa kurs pierwszej pomocy na prawo jazdy, może wydawać się nawet niewystarczające. Dlatego też niektóre ośrodki szkolenia kierowców decydują się nawet na wprowadzenie zajęć z pierwszej pomocy w wersji rozszerzonej.
Sprawdź kurs w OSK L-MOT i zapisz się na najbliższy
W naszym ośrodku szkolenia kierowców prowadzimy kurs prawa jazdy kat. B w trzech różnych pakietach. Każdy z nich obejmuje obowiązkowe szkolenie pierwszej pomocy. Skupiamy się przede wszystkim na rzetelnym przygotowaniu naszych kursantów do codziennych wyzwań w ruchu drogowym. Wprowadzamy więc nie tylko klasyczne wykłady, ale również praktyczne zajęcia przeprowadzane przez wykwalifikowanego ratownika medycznego.
Wiemy, że sytuacje związane z wypadkami na drodze wywołują ogromny stres, dlatego wprowadzamy również wsparcie psychologa. Dzięki temu każdy kursant dowiaduje się, jak przełamać strach przed pomocą poszkodowanemu oraz prezentujemy dokładnie sposób, w jaki należy jej udzielić. Dbamy przede wszystkim o to, by każdy z naszych kursantów znał zasady udzielania pierwszej pomocy oraz wiedział, jak uratować życie drugiej osoby.
Co ważne, kurs w OSK L-MOT wyróżniają również właściciele, którzy posiadają doświadczenie w roli egzaminatorów. W efekcie zapewniamy kompleksową pomoc oraz rzetelne przygotowanie kursantów nie tylko do egzaminu, ale również codziennego przemieszczania się w ruchu drogowym. Stawiamy na indywidualne podejście, profesjonalizm oraz wiedzę i doświadczenie egzaminatorów. Jeżeli chcesz zapisać się na szkolenie w najlepszej szkole jazdy w Radomiu, zgłoś się do nas!