Ile są ważne testy na prawo jazdy?
– Ważność egzaminu teoretycznego

Przed przystąpieniem do egzaminu praktycznego każdy kursant musi podejść do egzaminu teoretycznego i uzyskać z niego pozytywny wynik. Jest to obowiązkowy egzamin dla wszystkich, którzy chcą uzyskać uprawnienia do prowadzenia pojazdów mechanicznych. Ile są ważne testy na prawo jazdy? Czy ważność egzaminu teoretycznego ma określony termin?

Ile są ważne testy na prawo jazdy?

Na ważność egzaminu teoretycznego na prawo jazdy, wpływ ma termin, w którym się odbył. Ważnym aspektem jest to, że kursanci, którzy uczęszczali na kurs prawa jazdy przed 1 lipca 1998 roku, po jego zakończeniu mieli dziesięć lat na zdobycie uprawnień – przystąpienie do teorii, a następnie egzaminu praktycznego.

Osoby, które uzyskały wynik pozytywny egzaminu teoretycznego, mogą przystępować do egzaminów praktycznych dowolną ilość razy, ponieważ jego wynik jest ważny bezterminowo. Zmiana ta została wprowadzona w sierpniu 2014 roku, wcześniej ważność egzaminu na prawo jazdy wyglądała nieco inaczej – egzamin był ważny tylko przez sześć miesięcy daty od uzyskania pozytywnego wyniku. Ważność egzaminu teoretycznego została zmieniona na rzecz kursantów z powodu długiego oczekiwania na terminy egzaminów praktycznych i dodatkowe koszty.

Czy egzamin teoretyczny przepada?

Czy egzamin teoretyczny przepada? Uspokajamy: ważność egzaminu teoretycznego nie przepada. Wcześniej osoby, które chciały uzyskać uprawnienia i nie zaliczyły egzaminu teoretycznego, były kierowane do obowiązkowego doszkalania wiedzy. Obecnie, tak samo, jak w przypadku egzaminu praktycznego nie ma żadnych limitów w zakresie możliwych prób podejść. Ważność egzaminu teoretycznego jest bezterminowa.

Egzamin teoretyczny na prawo jazdy jest organizowany w sali komputerowej. Każda osoba przystępująca do egzaminu ma własne stanowisko komputerowe. Odpowiedź na pytania obywa się w specjalnie przygotowywanym do tego programie, który jest wyjątkowo intuicyjny w obsłudze. Egzamin ma formę testu i składa się z trzydziestu dwóch pytań, z czego dwadzieścia to wiedza podstawowa, a pozostałe dwanaście to wiedza specjalistyczna dotycząca kategorii, o którą ubiega się kandydat. Zdający ma dwadzieścia pięć minut na udzielenie wszystkich odpowiedzi. Maksymalnie można uzyskać siedemdziesiąt cztery punkty, a do otrzymania pozytywnego wyniku należy uzyskać sześćdziesiąt osiem punktów. Formuła testu nie pozwala cofać poprzednich pytań, stąd warto je przemyśleć.

Ważność egzaminu teoretycznego na prawo jazdy a czas podejścia do egzaminu praktycznego

Ważność egzaminu teoretycznego na prawo jazdy jest bezterminowa, niezależnie od wybranej przez Ciebie kategorii, o które się ubiegasz. Oznacza to, że możesz przystąpić do egzaminu w wybranym przez Ciebie momencie – zaraz po jego zdaniu, a nawet rok albo dwa lata później. Przepisy te obowiązują od sierpnia 2014 roku.

Pamiętaj jednak o jednej, niezmiennej zasadzie, że tylko osoba, która posiada ważność egzaminu teoretycznego, może podejść do egzaminu praktycznego. Przystąpić do egzaminu teoretycznego możesz, gdy:

  • chcesz po raz pierwszy uzyskać prawo jazdy na wybraną kategorię,
  • przekroczyłeś liczbę 24 punktów karnych,
  • chcesz odzyskać utracone uprawnienia do kierowania pojazdem.

Dlaczego warto od razu podejść do egzaminu praktycznego i nie zwlekać?

Chociaż ważność egzaminu teoretycznego na prawo jazdy jest bezterminowa, to nie warto zwlekać z egzaminem praktycznym. Wielu kursantów po odbyciu egzaminu teoretycznego nie czuje się pewnie w oczekiwaniu na zdawanie praktyki. Część z nich obawia się tego, co spotka ich na drodze, jaka będzie trasa egzaminacyjna oraz warunki pogodowe.

Zwiększ swoją pewność siebie i wykorzystaj zdobytą wiedzę w praktyce. Po pierwsze, kiedy po odbyciu 30 godzin jazdy nadal czujesz stres i niepokój, powinieneś wykupić dodatkowe godziny z instruktorem. Każdy uczy się w swoim tempie! Jeżeli czujesz taką potrzebę, to dokup kilka dodatkowych godzin – może być ich 5,10, a nawet 20.

Po drugie – warto lepiej poznać miasto, w którym będziesz zdawał egzamin praktyczny. Możesz pojeździć jako pasażer z rodziną, przyjacielem lub innym doświadczonym kierowcą. Pomoże Ci to zapoznać się z topografią miasta, każdym znakiem drogowym oraz skrzyżowaniem. Jeżeli będziesz miał za sobą dodatkowe jazdy z instruktorem, a także wiele godzin „za kółkiem” jako pasażer – Twoja pewność siebie maksymalnie wzrośnie, a stres zacznie powoli ustępować.

Pamiętaj, żeby nie wykorzystywać przywileju, jakim jest bezterminowa ważność egzaminu teoretycznego. Będąc na bieżąco z przepisami, na pewno poczujesz się dużo lepiej przygotowany w trakcie trwania egzaminu.

Podsumowanie: Ile ważne są testy na prawo jazdy?

Ważność egzaminu teoretycznego jest bezterminowa, ale nie warto zbyt długo czekać i korzystać z tej opcji np. za kilka lat. W OSK L-MOT dbamy o to, abyś czuł się komfortowo. Instruktorzy, którzy są egzaminatorami, pomogą wyeliminować wszystkie Twoje błędy i zawsze służą dobrą radą. Nasza szkoła jazdy sprawi, że zwiększysz swoje szanse na sukces podczas egzaminów.